patuvanja

Магазин

ВИДЕО: Саудиска Арабија најави уникатен адреналински екстремен парк

А1он
Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафтата, но тоа не е пречка да ја искористи својата препознатлива индустрија – и за создавање
Магазин

ВИДЕО: Прошетка „низ воздухот“ во Њујорк

А1он
„Воздух“ – уметничка инсталација на уметникот Кензо Дигитал – се отвора в четвртокот во неодамна завршениот облакодер „Уан Вандербилт“ (One Vanderbilt) во општината Менхетн. Тој
Магазин

Лондонскиот новогодишен огномет откажан вторпат по ред

А1он
Познатиот лондонски новогодишен огномет е откажан вторпат по ред, а причината е „небезбедноста предизвикана од коронавирусот“, како што јави Би-Би-Си. Англија неколкупати беше под строг
Магазин

Статуата на Христос спасителот ја слави 90-годишнината

А1он
Познатата статуа на Христос спасителот, што се издига над Рио де Жанеиро вчера ја одбележа својата 90-годишнина со миса, песна, самба и бразилски традиционални напивки.
Магазин

„Велт“ со репортажа за пеликаните на Преспанското Езеро

А1он
Германскиот магазин „Велт“ објави репортажа посветена на убавините на Преспанското Езеро и незаборавното искуство да се престојува во природа, во изолација и да се набљудуваат
Магазин

Кинезите гласаат за најгрди нови изградби

А1он
Изминатите 11 години, интернет-страницата archcy.com организира натпревар за најгрдите изградби во Кина, којшто благодарение на експериментите на домашните и меѓународните архитекти, постигнува солидна популарност. Оваа