ВИДЕО: Саудиска Арабија најави уникатен адреналински екстремен парк

Од:

Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафтата, но тоа не е пречка да ја искористи својата препознатлива индустрија – и за создавање сосем нови туристички атракции… Оваа блискоисточна земја објави планови за претворање на нафтена платформа во адреналински „екстремен парк“ и одморалиште од 150.000 квадратни метри.

dobivaj vesti na viber

Овој парк ќе се наоѓа во Персискиот Залив.

Проектот е финансиран од Фондот за јавни инвестиции, а на паркот ќе има три хотели и 11 ресторани. Целиот комплекс ќе се состои од неколку поврзани платформи, со неколку адреналински понуди како што се банџи-скокови и скокање со падобран.

„Овој проект е единствена туристичка атракција којашто ќе привлекува туристи од целиот свет. Се очекува и повеќе луѓе од подрачјето на Персискиот Залив“, се вели во соопштението.

Засега не е познато кога овој адреналински парк ќе биде завршен и пуштен во употреба.

Би можело да ве интересира

Хрватски остров меѓу 10-те најубави во Европа ФОТО

Предраг Петровиќ

Туркменистан, најверојатно, ја затвора „Портата на пеколот“

Ана Ололовска

Истражување: Турција има најевтини кинобилети

Ана Ололовска

Палата со уникатно, скапоцено зелено опкружување во Кина

Ана Ололовска

Американци пиеле пиво во Колосеумот, па платиле 800 евра казна

Ана Ололовска

Хрватскиот остров што личи на џиновски отпечаток од прст, привлекува посетители од целиот свет

Ана Ололовска