ВИДЕО: Прошетка „низ воздухот“ во Њујорк

Од:

„Воздух“ – уметничка инсталација на уметникот Кензо Дигитал – се отвора в четвртокот во неодамна завршениот облакодер „Уан Вандербилт“ (One Vanderbilt) во општината Менхетн. Тој сега е четврта највисока зграда во Големото Јаболко.

Целосно стаклениот лифт, вклучувајќи го и подот, ги крева авантуристите до висина од 360 метри за само 42 секунди.

Според Кензо, кој е познат по соработката со пејачката Бијонсе, искуството предизвикува „поглед на пространството и го потопува посетителот меѓу облакодерите и другите зданија“.

– Тоа е еуфорично и „мултисетилно“!, вели тој.

„Уан Вандербилт“, веднаш до станицата „Гранд централ“, е висок 430 метри.

Повисоки се само Светскиот трговски центар 1, како и станбените кули „Централ парк“ и „111 западна 57-ма улица“ во Њујорк.

Би можело да ве интересира

Американци пиеле пиво во Колосеумот, па платиле 800 евра казна

Ана Ололовска

Хрватскиот остров што личи на џиновски отпечаток од прст, привлекува посетители од целиот свет

Ана Ололовска

Големиот Kорален Гребен изложен на зачестени топлотни удари

Ана Ололовска

Листа од најубавите туристички гратчиња во Европа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Саудиска Арабија најави уникатен адреналински екстремен парк

Ана Ололовска

Лондонскиот новогодишен огномет откажан вторпат по ред

Ана Ололовска