patarini

Економија

(ВИДЕО) Китанов: Возачите кои електронски ќе плаќаат за патарини, имаат попуст од 2-7%

Галена Николовска-Ризвановиќ
Од денеска официјално граѓаните ќе може електронски да користат картички за плаќање на патарините, но не се укинува можноста и за плаќање во готовина, изјави
Економија

Од утре патарина може да се плати без застанување

Маја Илиевска-Пачемска
На Коридорот 10, односно од Табановце до Гевгелија, од утре и официјално патарина ќе може да се плати без застанување, најави Зоран Китанов, директор на
Економија

Ќе се задолжиме 15,3 милиони евра за три нови патарини

А1он
На Бирото за јавни набавки е објавен оглас за прибирање тендерски понуди во вредност од 15,3 милиони евра за изградба на три нови патарини со електронска наплата на
Македонија

Пратениците повеќе сакаат патни трошоци отколку државата да им плаќа станови

Васко Маглешов
Патните трошоци за пратениците се чини дека се поисплатливи од можноста да добиваат 400 евра за закуп на стан во Скопје. Само 14 пратеници од
Економија

Изграден Центар за контрола на сообраќајот и наплата на патарини

А1он
Преку Центар за мониторинг и контрола ќе се следи сообраќајот на сите наплатни станици на автопатиштата. Објектот, лоциран спроти патарината Петровец, треба да биде пуштен
Македонија

Шест странски компании во трка за модернизација на патарините

А1он
Шест компании од Хрватска, Турција, Шпанија и Австрија доставиле барање до Агенцијата за државни патишта за модернизација и електронска наплата на патарините долж Коридорот 10.