opstina Centar

Македонија

Богдановиќ најави отворање нов „Парк на сеќавањето“

А1он
За брзо време ќе почне целосна реконструкција и обнова на паркот што се наоѓа во непосредна близина на спомен обележјето позади Универзалната сала, кое пред
Македонија

Центар нема да ги вклучи граѓаните во изработка на планот со кој треба да се избришат 60 – катниците кај „Холидеј Ин“

Маја Илиевска-Пачемска
Општина Центар нема да формира партиципативно тело за да ги вклучи во изработката на планот „Ново Маало 2“ граѓаните и невладините организации откако за тоа,
Македонија

Пет илјади евра казна за управителот на кафе-барот „Интермецо“

А1он
Скопското Обвинителство предложи до судот да изрече глоба од 5.000 евра за управителот на кафе-барот „Интермецо“, кој ја отстранил пломбата по донесеното решение за забрана
Македонија

Планирањето во Центар за 1 денар по квадрат го зголемува ризикот од корупција и зделки меѓу планерот и сопствениците на земјиштето

Маја Илиевска-Пачемска
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) утврди дека подготовката на планот „Ново Маало 2“ за еден денар по квадратен метар не и остава на
Македонија

Заврши одбележувањето на „Денови на Општина Центар“

А1он
Со делењето на 150 пакети со хигиенски и прехранбени производи на семејствата со висок социјален ризик, заврши одбележувањето на „Деновите на Општина Центар“. Како што
Македонија

Центар со кривична пријава за менаџерот на „Интермецо“, ја скинал пломбата од општинските инспектори

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска во Основното јавно обвинителство (ОЈО) ја поднесе кривичната пријава против Димитрије Јовановиќ, управител на Друштво за угостителство, трговија
Македонија

Богдановиќ: По 52 години култниот објект „Матично“ за првпат ќе биде реконструиран во нов облик и функционален простор

А1он
Градоначалниците на Центар и Град Скопје, Саша Богдановиќ и Петре Шилегов, како и претставници од Сојузот на извидници го најавија почетокот на градежните активности за
Македонија

Поранешниот објект „Матично“ ќе се реконструира и ќе прерасне во Младински центар

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и претставник од Сојузот на извидници на РСМ, денеска на прес-конференција ќе ја
Македонија

Предлог до Заев: Направете ги „Треска“ и „Расадник“ паркови за да покажете дека не се сите исти и да добиете меѓународен углед

Запуштените простори на поранешната фабрика „Треска“ во центарот на Скопје и „Расадник“ во Кисела Вода да станат паркови, предлагаат граѓаните обединети на страницата „Во одбрана