ohrid sos

Магазин

Отсуството на луѓе го врати „големиот нуркач“ на охридското крајбрежје

Искра Манојлоска
Пандемијата на коронавирусот ги натера луѓето да останат во своите домови секаде ширум светот, а тоа се чини дека му годи на животинскиот свет. Грците
Македонија

„Охрид СОС“: Наместо стопирање на урбанистички хаос, новиот закон за легализација носи намалување на казните

Кристијан Ландов
Невладината организација „Охрид СОС“ реагира на носењето на новиот закон за легализација на дивоградби, за кој тврдат дека носи само намалување на глобите за прекршување
Македонија

Охрид ЅОЅ: Вечниот конфликт на Општина Охрид со дрвјата

А1он
„Вчера се масакрираше десетлетната шума во Горица. Според Решението кое Инекс Горица Охрид го добило, отстранувањето било предвидено за 7 дрвја (4 кедари и 3
Македонија

Охрид СОС: Од решавањето на проблемот со дивоградбите ќе зависи дали Охрид ќе биде во УНЕСКО

А1он
Централната и локалната власт не направија ништо за зачувавање на статусот Охрид град на УНЕСКО. Од 19-те препораки што државата требаше да ги исполни за
Македонија

„Охрид СОС“: Општина Охрид никаде не го спомнува УНЕСКО

А1он
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ реагира на соопштението на Општина Охрид во врска со легализацијата на објектите покрај езерото. Од „Охрид СОС“ велат дека образложението на
Македонија

„Охрид СОС“: Повторно матно ќе се легализираат дивоградби на атрактивни локации покрај езерото

А1он
Општина Охрид повторно матно ќе легализиција дивоградби на атрактивни локации, соопшти невладината организација „Охрид СОС“. Според неа, бидејќи Општина Охрид не е транспарентна и Советот
Македонија

Во Охрид Меѓународна конференција за блатните еко-системи

А1он
Педесеттина врвни експерти од областа на блатните еко-системи од целиот свет учествуваат во работата на Меѓунардната конференција што се одржува во Охрид На собирот организиран
Македонија

Охрид SOS: Владата уверува дека охридскиот регион е надвор од опасност, македонската јавност – како и секогаш – во мрак

А1он
Владата со ентузијастичка најава дека опасноста за охридскиот регион е отстранета и со задоцнување од 15 дена го поднесе Извештајот до УНЕСКО. Македонската јавност сè
Македонија

Експерт за блатни екосистеми во посета на Македонија

А1он
На покана на Граѓанската иницијатива Охрид ЅОЅ од денеска до 19 мај во Македонија ќе престојува Јос Ферхуфен, претседател на Европскиот огранок на Светското друштво