nsdp

Видео Македонија

(ВИДЕО) НСДП: ВМРО-ДПМНЕ сака да ги зашти своите бизнис интереси, а не црквата

А1он
НСДП реагира на, како што велат, бруталниот напад од страна на ВМРО-ДПМНЕ врз Советот и Градоначалникот на Центар. Владеачката партија не може да ја прифати
Македонија

НСДП: Јанкуловска нема морален кредибилитет да дава предлози

А1он
Денешниот предлог на ВМРО-ДПМНЕ, соопштен преку Гордана Јанкуловска, преставува уште еден од низата лицемерни и неконструктивни предлози за надминување на политичката криза предизвикана од ВМРО-ДПМНЕ,
Видео

ВИДЕО: Петковски нуди договор за сите парламентарни партии

А1он
НСДП бара сите парлемантарни партии да потпишат договор за партнерство со кој би се дефинирале три клучни прашања, битни за државата. „Никој нема право да
Македонија

(ВИДЕО) Петковски: Додека Груевски не поднесе оставка, не се тргаме од улица

А1он
„Не се памети во светот парламентарци да се исфрлат со специјалци од парламентот, па ни во најголемите диктаторски држави“, изјави претседателот на НСДП, Тито Петковски.
Македонија

„Ја искара и и се закани на опозицијата, ама кога кога добивме шамар од Брисел се криеше како илегалец во сопствената земја“

А1он
„Четвртото обраќање на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов има три заеднички елементи со претходните обраќања: датумот, денот и бледата содржина, само различна е годината. – Жалиме
Македонија

Петковски: Груевски во 2003 година го опструираше носењето на буџетот

А1он
Лидерот на НСДП Тито Петковски, смета дека владејачката партија во изминатите неколку дена ја манипулирала јавноста дека ќе се блокира државата ако не се донесе
Македонија

ВИДЕО: НСДП со торта и најава за предвремени избори го прослави роденденот

А1он
Со торта и најава за редовни локални и предвремени парламентарни избори, НСДП денеска го спрослави својот роденден. Пред присутните, претставници од опозициските партии, Петковски ја
Македонија

Петковски: Неморално е Груевски, политички да тргува со бранителите

А1он
За НСДП, развојот на настаните во владеачката коалиција само потврдува дека Македонија се наоѓа во длабока криза, но не само коалициска, туку и политичка, економска,