mornarica

Свет

Се расипа најголемиот брод на НАТО тежок 65.000 тони

А1он
Носачот на авиони на Кралската морнарица „Принцот од Велс“ се расипа само еден ден откако отплови од англиското пристаниште Портсмут, на четиримесечна мисија во САД,
Свет

Соломонските Острови забранија посети на американската морнарица по договорот со Кина

А1он
Соломонските Острови, наводно, засега забраниле секакви посети на американската морнарица, како можен знак за нивните сè поблиски односи со Пекинг, јави новинската агенција Блумберг. Вашингтон
Свет

„Против кинеската морнарица, ќе победиме ако се бориме во коалиција“, вели француски адмирал

А1он
Началникот на генералштабот на француската морнарица во неодамнешното сослушување пред Комисијата разговараше за одбрана на Националното собрание, меѓу другото се осврна и за можната конфронтација
Свет

ВИДЕО: Американската морнарица со ласерски топ уништи беспилотно летало над Пацификот

А1он
Aмериканската морнарица објави видео снимки и фотографии на кои се гледа како американскиот амфибиски транспортер УС Портланд со ласерски топ уништува беспилотно летало над Пацификот,
Свет

Во Британија се одбележува половина век од британската поморска нуклеарна програма

А1он
Членови на кралското семејство, политичари и воени команданти се собраа во Вестминстерската опатија за да одбележат половина век од британската поморска нуклеарна програма. На денешната