mon

Македонија

Малчески: Вие, Адеми и Ристовски 40 дена ги манипулирате граѓаните

А1он
Проф. д-р Ристо Малчески упати писмо до министерот за образование Абдулаќим Адеми. Писмото ви го пренесуваме во целост: Г-не Адеми, непосреден повод за ова мое
Македонија

Адеми: Владата ќе расправа за проектот државен испит во наредните денови

А1он
На седница на Влада вчера не стигнала за разгледување информацијата на МОН за проектот државен испит и тоа се очекува во наредните денови, соопшти денеска
Македонија

МОН: СДСМ изнесуваат невистини за да добиjат ситни политички поени

А1он
Министерството за образование и наука, остро реагира на невистините изнесени од страна на Фросина Ременски, а по повод набавката на лаборатории и наводното „изигрување на
Македонија

Консултативна работилница за децата со попреченост

А1он
Потреба од поголема инклузија, достоинство и рамноправност се дел од препораките на денешната консултативна работилница за децата со попреченост, во организација на УНИЦЕФ. Министерот за
Македонија

Адеми: Државниот испит ќе се разгледува на следната седница на Владата

А1он
На  седница на Владата следниот вторник ќе се разгледува евентуалното воведување државен испит за студентите и негово утврдување во предлог-текст, за кој потоа Министерството за
Македонија

Реализација на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“

А1он
Во тек е реализацијата на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“ кој е дел од програмата за работа на Владата и чијашто единствена
Македонија

СДСМ: Зарем за МОН не е проблем што учениците мрзнат во ладни простории?

А1он
„Зарем за Министерството за образование воопшто не е проблем тоа што учениците мрзнат во ладни простории, немаат превоз, со километри одат пешки, учат во нехигиена
Македонија

Ристовски: Владата ја следи состојбата со греењето во училиштата

А1он
Владата ја следи состојбата со греењето во училиштата и дополнително ќе интервенира доколку има потреба, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски. Одговарајќи