mkc

Култура

МКЦ со целодневна роденденска програма

А1он
Со изложба, поетско-сценски перформанс, филмски маратон и музика, Младинскиот културен центар (МКЦ) денеска ќе го одбележува роденденот. Изложбата насловена „Простор, Човек, Симбол” е на Александар
Македонија

Се реконструира Детскиот креативен центар

А1он
Детскиот креативен центар при МКЦ во Скопје се реконструира со средства од Американската агенција за меѓународен развој – УСАИД, преку Проектот “Со читање до лидерство“
Култура

„Види музика – слушни слика – добиј книга“ број седум

А1он
Македонската филхармонија и Младинскиот кулутрен центар, утре вечер, во Градскиот парк во Скопје, ќе го реализираат седмиот по ред мултимедијален спектакл „Види музика – слушни
Култура

Награди за женскиот младински хор на МКЦ во Краков

А1он
Женскиот младински хор на Младинскиот културен центар, под диригентската палка на Сашо Татарчевски освои високи втори места на петтиот Меѓународен хорски натпревар „CRACOVIA CANTANS“ што се
Култура

Редовен репертоар во Џебното кино во МКЦ

А1он
По повеќегодишна пауза, вечер ќе почне  редовниот репертоар на Џебното кино во Младинскиот културен центар, кое е реновирано и опремено со современа техника за кинопроекции. Работата на Џебното кино