makedonska kosarkarska reprezentacija

Спорт

Бајиќ со подмладен состав на дуелот со Шпанија

А1он
Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ, се соочува со проблеми во составот во пресрет на квалификациите за Светскиот куп 2023. Сепак, Бајиќ, не се
Спорт

Мекиќ: Македонија пред своите навивачи секогаш е тежок противник

А1он
Репрезентативецот Аднан Мекиќ најави дека македонската кошаркарска селекција во воведниот натпревар од мундијалските квалификации против Шпанија ќе се обиде да ја искористи предноста од домашниот
Спорт

Бајиќ: Јас сум човек оптимист, верувам во она што го работам

А1он
Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ изрази оптимизам пред почетокот на квалификациите за Светскиот куп 2023 и покрај силните ривали во групата. – По
Спорт

Николовски пред почетокот на квалификациите: Тука сум, да помогнам колку што можам

А1он
Повратникот во македонската кошаркарска репрезентација Кирил Николовски е подготвен да даде максимум во дресот со националниот грб доколку добие шанса од селекторот Драган Бајиќ. „Црвено-жолтите“
Спорт

Бајиќ избра 15 кошаркари за мундијалските квалификации против Шпанија и Украина

А1он
Селекторот на македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ, го скрати списокот за ноемврискиот ФИБА „прозорец“ од квалификациите за Светскиот куп во 2023 година и
Спорт

Мундијалски квалификации: Бајиќ повика 18 кошаркари за дуелите со Шпанија и Украина

А1он
Селекторот на македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ денеска го објави списокот на кошаркари на кои ќе смета за ноемврискиот ФИБА „прозорец“ од квалификациите
Спорт

Утре стартува јубилејната 30 македонска кошаркарска сезона

А1он
Со натпреварите од воведното коло претстојниот викенд почнува јубилејната 30. сезона во Првата македонската кошаркарска лига во машка конкуренција. Титулата ја брани МЗТ Скопје Аеродром,
Спорт

Турскиот моден бренд „Кигили“ нов спонзор на македонските кошаркари

А1он
Ден откако стана моден спонзор на македонските олимпијци, турската компанија „Кигили“ попладнево потпиша договор за соработка и со Македонската кошаркарска федерација и во следните години
Спорт

Прва победа за македонската репрезентација во претквалификациите за Мундобаскет 2023

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација вечерва забележа убедлива победа со 69:47 против Словачка. На дуелот одигран во СЦ „Јане Сандански“ избраниците на селекторот Драган Бајиќ, уште од
Спорт

Николов: Поддршката од публиката ќе ни значи многу

А1он
Плејмејкерот на македонската кошаркарска репрезентација, Кристијан Николов, очекува победа на денешниот дуел со Словачка во претквалификациите за Светското првенство 2023. Во остварување на целта тој