makedonska kosarkarska reprezentacija

Uncategorized

Ти Џеј Шортс, најдобриот стрелец во Бундеслигата, ќе биде нов репрезентативец на Македонија

А1он
Стручниот штаб на кошаркарката репрезентација на Македонија, заедно со раководството на федерацијата, одлучи да натурализира нов плејмејкер кој ќе помогне во наредниот период, а почнувајќи
Спорт

Ненад Димитријевиќ се приклучи на националниот тим

А1он
Машката сениорска кошаркарска репрезентација ги продолжува подготовките за августовските квалификации на ФИБА. По работната недела во Маврово, и одигрувањето на контролниот меч во Бар против
Спорт

Стојан Ѓуроски надвор од кошаркарските терени следните два месеца

А1он
Македонскиот кошаркарски репрезентативец Стојан Ѓуроски се здоби со скршеница на десната рака во тепачката пред два дена на скијачките патеки во Маврово. Тепачка на 2
Спорт

Машката кошаркарска репрезентација едно место погоре на листата на ФИБА

А1он
Машката сениорска кошаркарска репрезентација на Северна Македонија е рангирана на 29. место на европската рејтинг листа на ФИБА, односно на 52. позиција во светски рамки
Спорт

Бајиќ: Ја загубивме енергијата во вториот дел

А1он
Селекторот Драган Бајиќ констатираше дека македонските кошаркари одиграле две дијаметрално спротивни полувремиња во вчерашниот гостински пораз од Украина со 61:78 (34:30) во рамки на вториот
Спорт

Втор пораз на македонските кошаркари во мундијалските квалификации

А1он
Македонската машка кошаркарска репрезентација го претрпе и вториот пораз во квалификациите за пласман на Светското првенство, откако вечерва загуби на гостувањето во Киев од Украина
Спорт

Украина втор противник на македонските кошаркари во мундијалските квалификации

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација го одржа единствениот тренинг во „Палатата на спортовите“ во Киев каде вечерва од 18 часот го игра вториот натпревар во рамки на
Спорт

Квалификации СП: Шпанија пресилна за македонските кошаркари

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација загуби вечерва во Скопје од Шпанија со 65:94 (14:21,16:20, 17:29, 18:24) во воведниот натпревар од квалификациите за пласман на Светското првенство во
Спорт

Квалификации за СП: Македонските кошаркари на мегдан против светскиот првак Шпанија

А1он
Откако летоска успешно ги мина претквалификациите во групата со Швајцарија и Словачка, македонската кошаркарска репрезентација вечерва против бранителот на титулата Шпанија ја започнува втората фаза
Спорт

Крстевски: Со максимална борбеност против Шпанија

А1он
Македонската кошаркарска репрезентација интензивно се подготвува за претстојниот натпревар против светскиот првак Шпанија во рамки на воведното коло од мундијалските квалификации. Новиот капитен на репрезентацијата