Утре стартува јубилејната 30 македонска кошаркарска сезона

Од:

Со натпреварите од воведното коло претстојниот викенд почнува јубилејната 30. сезона во Првата македонската кошаркарска лига во машка конкуренција.

Титулата ја брани МЗТ Скопје Аеродром, а меѓу 12 клубови првпат во прволигашката конкуренција ќе дебитираат скопските екипи Феникс 2010 и Ангели.

Најтрофеен клуб со 15 титули е Работнички, пред градскиот ривал МЗТ Скопје Аеродром со осум, а низ историјата трофејот го освојуваа и Фени Индустри во четири наврати и по еднаш Никол Ферт и Струмица.

ПРВА ЛИГА-МАЖИ

ДВОЈКИ 1. КОЛО

2. ОКТОМВРИ (САБОТА):

14.00: Феникс 2010 – Навико Академија ФМП

Мала сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

16.30: МЗТ Скопје Уни Банка – Работнички

Мала сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

18.00: Еуро Никел 2005 – Гостивар

Сала „Јасмин“ – Кавадарци

3. ОКТОМВРИ (НЕДЕЛА):

18.30: Пелистер – МЗТ Скопје Аеродром

Сала „Младост“ – Битола.

Би можело да ве интересира

Квалификации СП: Шпанија пресилна за македонските кошаркари

А1он

Квалификации за СП: Македонските кошаркари на мегдан против светскиот првак Шпанија

Крстевски: Со максимална борбеност против Шпанија

А1он

Бајиќ со подмладен состав на дуелот со Шпанија

Мекиќ: Македонија пред своите навивачи секогаш е тежок противник

А1он

Бајиќ: Јас сум човек оптимист, верувам во она што го работам

Ана Ололовска