maae

Свет

Русија побара од МААЕ појаснување за извештајот за нуклеарната електрана Запорожје

А1он
Москва побара „појаснување“ од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за нејзиниот извештај за ситуацијата во украинската нуклеарна централа во Запорожје, изјави денеска рускиот министер
Свет

МААЕ: Потребни се итни мерки за спречување на нуклеарна несреќа во Запорожје

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска го објави извештајот за Украина во кој наведува дека има итна потреба да се воведат привремени мерки за
Свет

МААЕ: Резервниот далновод за Запорожје намерно исклучен

А1он
Резервниот далновод што ја снабдува руската електрана Запорожје (ЗНПП) во Украина намерно беше исклучен поради гаснење на пожар, но не е оштетен, соопшти Меѓународната агенција
Свет

Мисијатата на МААЕ, предводена од Гроси, останува во Запорожје до крајот на седмицата

А1он
Физичкиот интегритет на украинската нуклеарна централа Запорожје, окупирана од руската војска, е нарушен, изјави денеска генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси
Свет

Гросе при посетата на нуклеарната централа Запорожје: Ги видов главните работи што требаше да ги видам

А1он
Ги видов главните работи што требаше да ги видам, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси по пристигнувањето денеска во
Свет

Киев: Не можеме да ја гарантираме безбедноста на тимот на МААЕ

А1он
Украина не може да ја гарантира безбедноста на тимот инспектори на ОН кои денеска пристигнаа во нуклеарната централа „Запорожје“, изјави украинскиот министер за енергетика Херман
Свет

Грози: Тимот на МААЕ продолжува кон нуклеарната централа Запорожје и покрај бомбардирањата

А1он
Тимот експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја продолжува посетата на нуклеарната централа Запорожје, и покрај извештаите за бомбашки напади, изјави генералниот директор
Свет

Гроси: МААЕ сака да воспостави постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје

А1он
Директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека МААЕ ќе се обиде да формира постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје, со
Свет

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

А1он
Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел