liban

Свет

„Вашингтон пост“: Хезболах користи професионални шпиони за прикривање на трагите

А1он
Нови податоци за дејноста на либанската шиитска организација Хезболах се појавија седум месеци по нападот во бугарскиот град Бургас, во кој загинаа шест лица –
Свет

„Израелски воени авиони прелетале над Либан“

А1он
Припадник на либанските безбедносни сили изјави дека израелски воени авиони денеска прелетеле над јужен Либан, пренесоа американските медиуми. Според него, авионите се движеле од јужен
Свет

Либан бара помош од меѓународната заедница за сириските бегалци на својата територија

А1он
Либанската влада, поделена во односот кон сирискиот конфликт, одлучи да побара помош од арапските и пријателски земји за да го олесни финансискиот товар од прифаќањето
Свет

Бејрут: Демонстрантите тргнаа на владата

А1он
Поради убиството на шефот на либанската разузнавачка служба Висама ел Хасан либанската опозиција повика на антисириски протести во Бејрут. Поради смртта на генералот Хасан, истакната