levica

Македонија

Левица почнува кампања за бојкот на пописот

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов, соопшти дека партијата започнува кампања за одложување на пописот. „Ние бараме пописот да се одложи на 12 месеци, односно за
Македонија

„Левица“ нема да ги донира државните пари, ама ако ги донирала, немалo да каже

А1он
Левица преку допис се обрати до редакцијата на „А1он“, по објавениот напис дека лидерот на партијата Димитар Апасиев не кажува дали Левица ќе ги задржи
Македонија

ЗНМ го осуди Апасиев за навредите кон новинарите од „А1он“, ќе следи пријава до МВР

А1он
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), ја осуди непримерната јавна комуникација со елементи на омраза на актуелниот пратеник и лидер на политичката партија „Левица“, Димитар
Македонија

„Сороспии“ и „курирци“ – Апасиев агресивен кон новинарите на „А1он“ откако беше запрашан дали ќе ги задржи буџетските пари

Мери Јордановска
„Сороспии“, „курирци“, „провладини новинари“ – со вакви навреди кон новинарите од редакцијата на „А1он“, во текот на целиот ден се обраќа лидерот на „Левица“, професорот
Македонија

Апасиев молчи за парите кои и следуваат на Левица, не кажува дали ќе се откаже во корист на работничката класа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на Левица Димитар Апасиев не кажува дали партијата Левица ќе ги задржи или донира париите што ќе ги земе со изгласаните измени на законот
Македонија

Апасиев: Левица се одлучи да блокира со амандмани за да се спречи усвојувањето на квинскишкиот анекс-договор со Бугарија

А1он
Апасиев не се откажува од амандманското блокирање за Деловникот и појасни дека блокадата е да се оневозможи одржување на онлајн седници за да се „прошверцува
Македонија

Левица: Уставниот Суд кој треба да е чувар на законите – ги прекршува законите

А1он
„Уставните судии незаконски и скандалозно изгласаа додатоци во висина до 35 отсто од месечната плата, во услови кога Владата апелира дека сите треба да се
Македонија

Левица: Филипче е неодговорен и ја продлабочи кризата, бараме оставка

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче е неодговорен и неквалитетно ја менаџира кризата со епидемијата на коронавирусот, обвини преку соопштение политичката партија Левица, повикувајќи го министерот
Македонија

Левица до Собранието поднесе декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

А1он
Двајцата пратеници на Левица денеска до Собранието поднесоа Декларација за осуда на бугарските национал-шовинстички претензии. Пратеникот на Левица, Димитар Апасиев објасни дека Декларацијата содржи 10
Македонија

Левица: Шахпаска ја игнорира голготата на стечајците која СДСМ ја создаде

А1он
„Вчера се одржа протест на поранешните работници од АД ,,Треска” пред просториите на Министерството за Труд и социјална политика. Овие стечајци повеќе од 15 години