krivicna

Македонија

Кривична пријава и барање за притвор за поранешниот директор на Централниот регистар

А1он
Кривична пријава и барање за притвор ќе поднесе Основното јавно обвинителсво од Скопје против поранешниот в.д. директор на Централниот регистар, Андреа Поповски поради сомнеж дека
Македонија

Кривична пријава за лице што повикувало на насилство на Фејсбук

А1он
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до надлежното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против В.Ч. (51) за објавена содржина на Фејсбук
Македонија

Триесетдневен притвор за двајца цариници кои примале поткуп на „Табановце“

А1он
Основното јавно обвинителство – Куманово поведе истражна постапка против двајца цариници, кои пред два дена примале поткуп на граничниот премин „Табановце“, а на предлогот на
Македонија

Кривична пријава за скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

А1он
Шеесет и седумгодишен скопјанец заработи кривична пријава поради објавен коментар на Фејсбук со заканувачка содржина кон премиерот Зоран Заев. – Секторот за компјутерски криминал и
Македонија

Кривична пријава за три лица кои го оштетиле буџетот на ЈП „Македонски шуми“

А1он
СВР Струмица поднесе кривична пријава против две лица од радовишкото село Ораовица и едно лице од Радовиш, кои со злоупотреба на службената положба и овластување
Македонија

Кривична пријава против скопјанец кај кого е пронајден хероин

А1он
Против 47-годишен скопјанец е поднесена кривична пријава поради основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и
Македонија

Приведени 10 осомничени, кривична пријава против 11 лица за злоупотреба на службена положба и овластување

А1он
Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при МВР во координација со Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до надлежното обвинителство денеска поднесе
Македонија

Кривична за поранешна директорка на основно училиште во Кавадарци

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против В.К.(47) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на
Македонија

Финансиска полиција поднесе кривична пријава против поранешниот штипски градоначалник Илчо Захариев

А1он
Државниот буџет е оштетен со 25,9 милиони денари откако на штипската фирма „Коле Транс“ и било овозможено бесправно користење песок од коритото на Брегалница ,
Македонија

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Македонски Брод

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В.(59), Љ.Б.(52) и Г.М.(51), сите од Македонски Брод, за сторено кривично дело „злоупотреба на