kralot carls

Свет

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

А1он
Повеќе од половина од Британците не веруваат дека крунисувањето на кралот Чарлс треба да биде финансирано од владата, според новата анкета. Анкетата две недели пред
Свет

Дури три големи закани: Крунисување на кралот Чарлс под највисоки безбедносни мерки поради страв од напад

А1он
Церемонијата на крунисувањето на кралот Чарлс ќе биде на 6 мај, а кралското обезбедување ја планира најголемата безбедносна операција поради страв од напади на еко-активисти,
Свет

Британското кралско семејство зеде повеќе од милијарда фунти приход од имотот

А1он
Кралот Чарлс Трети и покојната кралица Елизабета Втора добија исплати од повеќе од 1 милијарда фунти од двете војводства, кои се предмет на вековна дебата
Магазин

Кралот Чарлс: Црпам голема сила од примерот на мајка ми

А1он
На неговата прва прослава на Денот на Комонвелтот како британски суверен, кралот Чарлс Трети денеска изјави дека продолжува да црпи инспирација од неговата мајка, неодамна
Свет

Чарлс во посета на Франција прв пат откако стана крал

А1он
Британскиот крал Чарлс III ќе биде во Франција од 26 до 29 март, во својата прва државна посета како монарх, објави кабинетот на францускиот претседател
Свет

Кралот Чарлс Трети е седмиот британски монарх на поштенски марки, прв без круна

А1он
Британската кралска пошта денеска го објави дизајнот на новите поштенски марки на кои ќе биде ликот на кралот Чарлс Трети, но ќе биде прикажан без