kosovska mitrovica

Регион

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

А1он
КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во
Регион

ВИДЕО: Тензии во северниот дел на Косовска Митровица, граѓани спречија инспекција во аптека

А1он
Група граѓани се собрале денеска пред аптека во центарот на Северна Косовска Митровица, откако косовските инспектори и полицајци, кои вршеле проверки, одлучиле да запленат дел
Регион

Тачи поднесе кривична пријава против градоначалникот на Митровица

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи поднесе денеска кривична пријава против градоначалникот на Митровица Агим Бахтири, поради неговата неодамнешна изјава дека е можен „братоубиствен конфликт“ доколку
Регион

Во Косовска Митровица регистрирани 80 случаи на морбили, шест лица се задржани во болница

А1он
На одделението за инфективни болести во северниот дел на Косовска Митровица до денес се пријавени 80 пациенти со симптоми на мали сипаници, а на лечење