ВИДЕО: Тензии во северниот дел на Косовска Митровица, граѓани спречија инспекција во аптека

Од:

Група граѓани се собрале денеска пред аптека во центарот на Северна Косовска Митровица, откако косовските инспектори и полицајци, кои вршеле проверки, одлучиле да запленат дел од лековите во аптеката.

Полицајците и инспекторите дошле во момент кога граѓани чекале ред за да купат лекови, а пред аптеката се собрала поголема група, кои со викање, свирежи и навреди ги натерале инспекторите да си заминат, а сопственикот на аптеката ја затворил, за да ја избегне заплената, пишуваат српските медиуми.

Снимката покажува дека состојбата била многу тензична и оти за малку е избегнат поголем инцидент.

Сопственикот, Благоје Савиќ, вели дека тој, а и останатите аптеки во делот од градот населен со Срби, продаваат лекови купени во Србија. Според него, инспекторите и полицајците барале вработените да покажат дипломи кои се признаени во Косово, а сакале да ги запленат сите лекови чијашто продажба не е одобрена од Приштина.

И сопствениците на други аптеки во северниот дел на Косовска Митровица исто така привремено ги затвориле, според порталот Коссев.

Заменик-директорот на полицискиот командир на зоната Север потврди дека акцијата ја спровела единицата за економски криминал од Приштина, со асистенција на локалните полициски сили.

Би можело да ве интересира

Косово: Награда од 20 илјади евра за тој што ќе помогне во откривањето на тројниот убиец кај Дечане

Ана Ололовска

Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

А1он

Утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот со Косово за заемна правна помош во граѓанските предмети

А1он

Косово ќе го користи искуството на Македонија во реформирање на образовниот систем

А1он

Косовската опозиција победи во Приштина и во големите градови, тежок пораз на Курти

Две групи кумановци физички се пресметувале

Ана Ололовска