ВИДЕО: Тензии во северниот дел на Косовска Митровица, граѓани спречија инспекција во аптека

Од:

Група граѓани се собрале денеска пред аптека во центарот на Северна Косовска Митровица, откако косовските инспектори и полицајци, кои вршеле проверки, одлучиле да запленат дел од лековите во аптеката.

Полицајците и инспекторите дошле во момент кога граѓани чекале ред за да купат лекови, а пред аптеката се собрала поголема група, кои со викање, свирежи и навреди ги натерале инспекторите да си заминат, а сопственикот на аптеката ја затворил, за да ја избегне заплената, пишуваат српските медиуми.

Снимката покажува дека состојбата била многу тензична и оти за малку е избегнат поголем инцидент.

Сопственикот, Благоје Савиќ, вели дека тој, а и останатите аптеки во делот од градот населен со Срби, продаваат лекови купени во Србија. Според него, инспекторите и полицајците барале вработените да покажат дипломи кои се признаени во Косово, а сакале да ги запленат сите лекови чијашто продажба не е одобрена од Приштина.

И сопствениците на други аптеки во северниот дел на Косовска Митровица исто така привремено ги затвориле, според порталот Коссев.

Заменик-директорот на полицискиот командир на зоната Север потврди дека акцијата ја спровела единицата за економски криминал од Приштина, со асистенција на локалните полициски сили.

Би можело да ве интересира

„Газета Експрес“: Новиот американски државен секретар Ентони Блинкен е голем поддржувач на Косово

Ана Ололовска

Судот одби привремено да ги ослободи Тачи, Селими, Весели и Красничи

Ана Ололовска

На Аљбин Курти му забранија да учествува на косовските избори, не поминале три години откога бил осуден

Жарко Настоски

Коснет: Американските војници не гинеле за да се создадат „Голема Србија“ и „Голема Албанија“

Ана Ололовска

И натаму висок број новозаразени со коронавирусот во Косово

Жарко Настоски

Дебранец физички го нападнал татко му, полицијата го привела

Ана Ололовска