Во Косовска Митровица регистрирани 80 случаи на морбили, шест лица се задржани во болница

Од:

На одделението за инфективни болести во северниот дел на Косовска Митровица до денес се пријавени 80 пациенти со симптоми на мали сипаници, а на лечење се задржани шест.

Во болница се задржани пет деца на возраст од три до пет години, кои што не биле вакцинирани против морбили, како и едно лице вработено во болницата, но засега епидемиолошката ситуација сепак е под контрола.

Медицински екипи се на терен од 23 октомври, кога е евидентиран првиот случај на мали сипаници, а лекарите се задоволни од бројот на вакцинирани и ревакцинирани деца.

Би можело да ве интересира

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

ВИДЕО: Тензии во северниот дел на Косовска Митровица, граѓани спречија инспекција во аптека

Жарко Настоски

Тачи поднесе кривична пријава против градоначалникот на Митровица

А1он