koronavirus evropa

Свет

Вакцината на Фајзер најверојатно ќе биде ефикасна и против новиот тип на Ковид-19

А1он
Директорката на Европската агенција за лекови Емер Кук денеска изјави дека вакцината на Фајзер-БионТек против новиот коронавирус најверојатно ќе биде ефикасна и против новиот вид
Свет

Агенцијата за лекови на ЕУ ја одобри вакцината на Фајзер

А1он
Европското регулаторно тело ЕМА денеска ја препорача вакцината против Ковид-19 од фармацевтските компании Фајзер и Бионтек. ЕМА препорача Европската комисија сега да додели условно одобрение
Свет

Нова мобилна апликација за состојбата со Ковид-19 во државите од ЕУ

А1он
Европската комисија денеска стартува со нова мобилна апликација која дава најнови информации за здравствената состојба во земјите членки на ЕУ, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија,
Свет

СЗО предупредува на трет бран на пандемијата во Европа на почетокот на 2021 година

А1он
Давид Набиро, специјалниот советник за Ковид-19 во Светската здравствена организација, предупреди на трет бран на пандемијата на коронавирус во Европа на почетокот на 2021 година,