Нова мобилна апликација за состојбата со Ковид-19 во државите од ЕУ

Од:

Европската комисија денеска стартува со нова мобилна апликација која дава најнови информации за здравствената состојба во земјите членки на ЕУ, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Апликацијата Re-open им овозможува на корисниците да ги добијат последните информации за здравствената состојба и рестриктивните мерки во сите овие земји, вклучително и дали е потребен тест за влез во одредена земја како и мерките за карантин на сила. Апликацијата овозможува и следење на контактите и предупредување во случај на контакт со заразено лице.

До сега овие информации беа достапни на веб платформата Re-open, од денеска тие се достапни и во облик на мобилна апликација за телефони, Андроид и иОС.

Информациите се проверени од страна на Европскиот центар за превенција и контрола на инфекции, апликацијата е бесплатна.

Би можело да ве интересира

Се укинува задолжителното носење маски на аеродромите во Европа

Катерина Павлова-Николовска

Омикрон би можел да донесе крај на пандемијата во Европа

Европските здравствени системи пред колапс поради брзото ширење на омикрон

Во ЕУ против Ковид-19 се вакцинирани над 78 проценти од граѓаните

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата

Во европскиот регион над 60 милиони заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата