komora na ugostiteli

Економија

Аркан Керим е нов претседател на Tуристичко-угостителска комора

А1он
Аркан Керим е нов претседател на Туристичко-угостителска комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, кој беше избран на седница на Собрание на Комората. Керим
Економија

Стопанска комора: Недостигаат келнери, рецепционери, готвачи и помошници

А1он
На компаниите од угостителството и туризмот им недостига 50 проценти од потребниот кадар, пред се келнери, рецепционери, готвачи и помошници готвачи, покажуваат резултатите од интерната
Македонија

Угостители: Затворените кафеани ќе остават 30.000 луѓе на улица, бараме итна државна помош

А1он
Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори бара итна финансиска помош за овој сектор по одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти како дел
Македонија

Угостителите сакаат да присуствуваат на средбата со стопанските комори, не прифаќаат средба без Битиќи

А1он
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи утре не ќе можел да присуствува на средбата со угостителите во 14:30 часот, но неговиот Кабинет не ја откажал,
Македонија

Почна скратеното работно време, угостителите бараат помош од Уставниот суд

А1он
Новите рестриктивни мерки кои ќе важат до 20 јануари стапија на сила од вчера. Со нив, меѓу другото, ограничено е работењето на угостителските објекти до
Економија

Угостителите сакаат и понатаму да работат во недела

Искра Манојлоска
До овој момент разговаравме со угостителите и компаниите од туристичката дејност, и таму тие мислат дека не треба да се направат никакви измени во периодот
Македонија

Туристичките работници ја поздравуваат најавата за давање на Попова Шапка под концесија

А1он
Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија ги поздравува најавите за давање на Попова Шапка под концесија, на инвеститор. -Сметаме дека е
Економија

Битиќи: Владата ќе направи максимални напори за поддршка на угостителството и туризмот

А1он
Угостителството и туризмот сé уште се далеку од посакуваното ниво, но Владата ќе направи максимални напори да ги поддржи вработените и компаниите од овие сектори