kolumbija

Свет

Најмалку 12 загинати во лизгање на земјиштето во Колумбија

А1он
Најмалку 12 лица загинаа во лизгање на земјиште при што е затрупан автобус во северозападна Колумбија, во провинцијата Рисаралда, соопштија денеска колумбиските власти. „За жал,
Свет

Колумбија во офанзива против пограничната трговија со дрога

А1он
Колумбија планира да распореди 400 војници за борба против шверцерите на дрога кои дејствуваат преку нејзините граници со Перу, Бразил и Еквадор. „Седум единици со
Свет

По седум години отворена границата меѓу Колумбија и Венецуела

А1он
Колумбија и Венецуела ја отворија границата по тензии што траеја со години и неодамнешната обнова на дипломатските односи. Првиот товарен камион го помина мостот Симон
Свет

Колумбија и Венецуела ги обновија дипломатските односи по три години

А1он
Колумбија и Венецуела повторно воспоставија целосни дипломатски врски, три години откако Каракас ги прекина поради поддршката на Богота за опозицискиот лидер Хуан Гуаидо. Колумбискиот амбасадор
Свет

Колумбискиот претседател им нуди договор за спогодба на нарко картелите

А1он
Колумбискиот претседател Густаво Петро предложи шверцерите на дрога кои ги почитуваат владините услови, се предаваат и напуштаат криминални активности да не бидат екстрадирани во странство,
Свет

Колумбија ги суспендираше наредбите за апсење и екстрадиција на бунтовниците со цел обнова на мировните преговори

А1он
Новиот претседател на Колумбија Густаво Петро изјави дека ги суспендира налозите за апсење и барањата за екстрадиција на членовите на левичарската герилска група Армија за
Свет

Омбудман: Над 120 активисти за човекови права се убиени во Колумбија од почетокот на годината

А1он
Најмалку 122 бранители на човекови права се убиени во Колумбија во првите седум месеци од годината, соопшти Канцеларијата на Народниот правобранител. Ова е повеќе од
Свет

Во нереди во затвор во колумбискиот град Тулуа загинале 49 затвореници

А1он
Четириесет и девет затвореници загинаа за време на ноќните немири во затворот во југозападниот колумбиски град Тулуа, изјави денеска претседателот на националната затворска агенција Тито
Свет

(ВИДЕО) Падна трибината за време на борба со бикови: Најмалку 5 жртви, расте бројот на повредени

А1он
Најмалку четири лица загинаа, а стотина се повредени откако се урна трибина за време на борба со бикови во централна Колумбија, јавија локалните медиуми. Се