knigi

Култура

Промовирани првите квир книги на македонски јазик

А1он
Издавачката куќа „Темплум“, вечерва ја провираше новата едиција насловена „Квир Сквер“, во која  се работи за преводи на делата „Морис“ од E. М. Форстер, „Збогум,
Култура

Донација книги за кавадаречката библиотека од заедницата на Црногорците во Македонија

А1он
Библиотеката „Феткин” во Кавадарци денеска доби донација во книги од претставниците на заедницата на Црногорците во Македонија, Мирољуб Орландиќ и Сретен Крстиќевиќ. – Се работи
Култура

Илјада книги од „Просветно дело“ за училиштето во Оризари

А1он
На пригодна свеченост во Основното училиште „Крсте Петков Мисироков“ во кочанско Оризари, издавачката куќа „Просветно дело“ од Скопје донираше 156 наслови со илјада книги училишна лектира.