gruzija

Свет

Иванишвили именуван за премиер на Грузија

А1он
Претседателот на Грузија, Михаил Саакашвили денеска за премиер на земјата го именуваше лидерот на коалицијата што победи на изборите и негов ривал Биѕина Иванишвили. Лидерот
Свет

Каха Каладѕе во новата влада на Грузија

А1он
Коалицијата Грузиски сон на милијардерот Бидѕан Иванишвили победи на неодамнешните парламентарни избори во Грузија пред досега владејачката коалиција Обединето национално движење на претседателот Михаил Саакашвили.
Свет

Грузиската опозиција дојде до 55 отсто од гласовите

А1он
Опозицискиот блок Грузиски сон на милијардерот Бидзин Иванишвили по преброени 100 отсто од гласовите, води на изборите според партиските листи со 54,85 отсто гласови, додека
Свет

Саакашвили нема да поднесе оставка и покрај барањето на опозицијата

А1он
Партијата на грузискиот претседател Михаил Саакашвили го отфрли денеска повикот на опозицијата да си поднесе оставка по шокантниот пораз на парламентарните избори што се одржаа
Свет

Ексцентричниот милијардер кандидат за претседател на Грузија: Живее во куќа од стакло, има зоолошка градина и свое село

А1он
Еден од кандидатите за претседател на Грузија, Биџина Иванишвили (56), со богатство од 6,4 милијарди долари е еден од најбогатите луѓе на планетата. Живее во
Свет

А1: И покрај лажните анкети, сите медиуми и контрапротести, изгуби! Збогум Саакашвили!

А1он
Денеска се одржааа парламентарни избори во Грузија. После 9 години на власт досегашниот претседател Саакашвили е победен. И покрај години и години избегнување дебата со
Свет

Предизборен молк пред утрешните парламентарни избори во Грузија

А1он
Со митинзи на опозициската коалиција „Грузиски сон“ (КО) во двата најголеми града во Грузија, Тбилиси и Кутаиси, синоќа официјално заврши кампањата за утрешните парламентарни избори