gruzija

Свет

А1: И покрај лажните анкети, сите медиуми и контрапротести, изгуби! Збогум Саакашвили!

А1он
Денеска се одржааа парламентарни избори во Грузија. После 9 години на власт досегашниот претседател Саакашвили е победен. И покрај години и години избегнување дебата со
Свет

Предизборен молк пред утрешните парламентарни избори во Грузија

А1он
Со митинзи на опозициската коалиција „Грузиски сон“ (КО) во двата најголеми града во Грузија, Тбилиси и Кутаиси, синоќа официјално заврши кампањата за утрешните парламентарни избори
Свет

ВИДЕО: Продолжуваат протестите во Грузија поради злоставувањето затвореници

А1он
Демонстрантите во Грузија веќе трет ден по ред протестираат против полициското насилство, откако уште еден владин висок функционер го призна скандалот со злоставувањето затовреници. Грузиска
Свет

Министерот за внатрешни работи на Грузија поднесе оставка

А1он
Министерот за внатрешни работи на Грузија, Бачо Ахалаја поднесе оставка по скандалот предизвикан од видеото на кое затвореник е малтретиран од затворски чувари. Снимката на
Свет

Снимката на силување на затвореници предизвика лавина демонстрациии во Грузија

А1он
Снимката на силување затвореници со пендрек предизвика лавина демонстрации во Грузија, по што министерот за излежување затворски кази поднесе оставка. Владата тврди дека се работи