gruzija

Свет

Грузиската владејачка коалиција го предложи Гарибашвили за кандидат за премиер

А1он
Кандидатот за премиер на Грузија, предложен од владејачката коалиција, е досегашниот министер за внатрешни работи Иракли Гарибашвили. Предлогот, даден од актуелниот премиер Бидѕина Иванишвили, денеска
Свет

Маргвелашвили победи на претседателските избори во Грузија

А1он
Кандидатот на владејачката партија „Грузиски сон“ Гиорги Маргвелашвили победи на вчерашните претседателски избори во Грузија. Според првичните резултати, тој освои околу 64 отсто од гласовите
Свет

Грузискиот премиер Иванишвили обвинет дека кажал за кого гласал

А1он
Премиерот на Грузија, милијардерот Бидѕина Иванишвили, е обвинет за прекршување на изборниот кодекс од партијата Демократско движење – Единствена Грузија, чиј кандидат за претседател е пораншната претседателка
Свет

Грузија денеска избира нов претседател, по 10 години владеење на Михаил Саакашвили

А1он
Грузија денеска го избира својот нов претседател, по еднодецениското владеење на претседател Михаил Саакашвили, пренесоа британските медиуми. За фаворит на денешниот прв круг од гласањето се смета
Свет

Поранешниот грузиски министер за одбрана уапсен во Франција

А1он
Поранешниот грузиски министер за одбрана, Давид Кезерашвили, кој во Грузија е баран поради обвинение за корупција, е уапсен во Франција, соопшти грузиското Министерство за внатрешни работи. Кезерашвили
Свет

Руската делегација го напушти ГС на ОН за време на говорот на Саакашвили

А1он
Делегацијата на Руската Федерација ја напушти салата на Генералното собрание на ОН за време на обраќањето на претседателот на Грузија, Михаил Саакашвили, во знак на
Свет

Саакашвили обвинет за трошење државни пари за ботокс третмани во САД

А1он
Обвинителството на Грузија започна истрага за злоупотреба на државни средства, откако грузиска телевизија го обвини претседателот Михаил Саакашвили дека платил ботокс третман во САД со
Свет

Откажана геј парадата во Тбилиси

А1он
Пропадна денешната геј парада во грузиската престолнина Тбилиси, откако илјадници противници на хомосексуалноста го окупираа булеварот, по кој учесниците требаше да минат, пренесоа американските медиуми.
Свет

Вo Грузиja амнeстирани приближно 200 политички затвореници

А1он
Во Грузија денеска влезе во сила најобемниот во историјата на земјата закон „За амнестија“, пренесоа руските медиуми. Законот беше донесен од парламентот во декември минатата