gruzija

Свет

Откажана геј парадата во Тбилиси

А1он
Пропадна денешната геј парада во грузиската престолнина Тбилиси, откако илјадници противници на хомосексуалноста го окупираа булеварот, по кој учесниците требаше да минат, пренесоа американските медиуми.
Свет

Вo Грузиja амнeстирани приближно 200 политички затвореници

А1он
Во Грузија денеска влезе во сила најобемниот во историјата на земјата закон „За амнестија“, пренесоа руските медиуми. Законот беше донесен од парламентот во декември минатата
Свет

Први директни разговори меѓу Русија и Грузија по војната во 2008 година

А1он
Русија и Грузија одржаа први директни разговори по прекинот на меѓусебните односи поради краткотрајната војна во август 2008 година, соопшти заменик шефот на рускиот министер
Свет

Иванишвили именуван за премиер на Грузија

А1он
Претседателот на Грузија, Михаил Саакашвили денеска за премиер на земјата го именуваше лидерот на коалицијата што победи на изборите и негов ривал Биѕина Иванишвили. Лидерот
Свет

Каха Каладѕе во новата влада на Грузија

А1он
Коалицијата Грузиски сон на милијардерот Бидѕан Иванишвили победи на неодамнешните парламентарни избори во Грузија пред досега владејачката коалиција Обединето национално движење на претседателот Михаил Саакашвили.