goran gerasimovski

Македонија

Герасимовски: Заврши реконструкцијата на детско игралиште во Капиштец

А1он
Општина Центар неодамна започна со реконструкција на повеќе детски игралишта. Деновиве заврши и реконструкцијата на детското игралиште во населбата Капиштец. Градоначалникот на Општина Центар Горан
Македонија

Герасимовски: Во Општина Центар создаваме еднакви можности за сите, родовата еднаквост се постигнува преку дела

А1он
„Секој од нас има право на еднакви можности без разлика на полот. Да ги промовираме вредностите на еднаквост и почитување. Да промовраме еднаквост во образованието
Македонија

Герасимовски: Го затрупуваме градилиштето на „9 Мај“, инвеститорот не гради според одобрението

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, во придружба на градежен инспектор, припадници на МВР и градежна механизација, утринава интервенираа на спорното градилиште на улицата „9
Македонија

Герасимовски: Првите три училишта добиваат фотоволтаични системи

А1он
ТД „Енергија Центар“ ќе ги постави првите фотоволтаични централи во општинските основни училишта „Киро Глигоров“, „11 Октомври“ Скопје и „Јохан Хајнрих Песталоци“. Советниците од Општина
Македонија

Герасимовски: Заедно да создаваме нови генерации читатели кои ќе го негуваат македонскиот јазик

А1он
Денес во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“, во соработка со издавачката куќа „Арс Ламина“, се одржа едукативната презентација „Читањето е супер моќ“, во рамките на кампањата
Македонија

На предлог на Герасимовски посебна комисија во ЗЕЛС ќе работи на Иницијативата за конфискација за дивоградби

А1он
На предлог на градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски на вчерашната седница на ЗЕЛС беше формирана посебна комисија која ќе работи на имплементирање на Иницијативата
Македонија

Спречена нелегална сеча на дрвја на Водно

А1он
Инспектори од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар при вршење на вонреден инспекциски надзор, по пријава на граѓани, затекнаа исечени здрави дрвја на парцела
Македонија

Герасимовски: На Водно нема да се гради, пристапен пат не е одобрен

А1он
Откако по пријави на граѓани општината беше информирана дека на Водно има повторно градежни активности, денес на терен излегоа инспектори од Секторот за инспекциски работи
Македонија

Поддршка од министерот Бочварски за Иницијативата за конфискација на Герасимовски

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, оствари средба со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на која му ја презентираше Иницијативата за регулирање, конфискација
Македонија

Министерот Лога со поддршка за иницијативата за конфискација на дивоградби на Герасимовски

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, денес одржа средба со министерот за правда, Кренар Лога, на кој му ја претстави иницијативата за регулирање, конфискација и