finansiska policija

Македонија

Ќе се вештачат проневерите од 2,4 милиони евра во ФФМ

Маја Илиевска-Пачемска
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција подготвува вештачење за проневерите во Фудбалската федерација на Македонија и сметководителката која со допишување нули на
Македонија

Откако ги прошета обвинителствата, кривичната пријава за фалсификат во ФФМ одбиена како застарена

Застарела една од двете кривични пријави против претходното и сегашното раководство на ФФМ поднесени од досегашниот директор на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски.
Македонија

Кривични против сметководителката што допишувала нули, против експретседателот на ФФМ Ѓорѓиоски и уште 23 лица, проневериле 2,4 милиона евра

Маја Илиевска-Пачемска
Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против 11 физички и 14 правни лица за проневера на 2,4 милиона евра во Фудбалската федерација на Македонија
Истражувања Македонија

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Се стега обрачот околу поранешното и сегашното раководство на ФФМ по многубројните пријави за криминал и проневерени пари наменети за македонскиот фудбал. Заедно со сметководителката
Македонија

Кривична против Лила Стојановска за затајување 1,78 милиони денари данок

А1он
Управата за финансиска полиција поради постоење основи на сомневање за сторено кривично дело „Даночно затајување“ до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Лила
Македонија

Тројна контрола го тресе ФФМ, проверки на сметководството, на стадионите и во фирмите што добиле пари од Федерацијата

Маја Илиевска-Пачемска
Управата за финансиска полиција детално го проверува работењето на Фудбалската федерација на Македонија по сомневањата за проневерени над еден милион евра од главната сметководителка.  Извори
Македонија

Нов Предлог-закон за Финансиска полиција за зајакнување на капацитетите за борба против организираниот криминал

А1он
Владата на Република Северна Македонија на својата трета редовна седница го утврди новиот текст на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за финансиска полиција
Видео Македонија

(ВИДЕО) Арафат Муареми: Под лупа на Финансиска, имотот на најмалку двајца актуелни судии и еден обвинител

Ана Василевска
Финансиската полиција ја финишира истрагата за најмалку двајца актуелни судии и еден обвинител.Како што тврди директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, оваа истрага
Македонија

Кривични за тројца вработени на ДУТ, го оштетиле буџетот на Универзитетот за пет милиони денари

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Тетово поднесе кривична пријава против Р.Ф., раководител на Центарот за информатички технологии при Државниот универзитет во Тетово
Македонија

Кривична за Ацо Спасеновски, како министер за земјоделство овозможил незаконска исплата на 7,3 милиони денари

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот министер за земјоделство Ацо Спасеновски. Спасеновски се товари за злоупотреба на