euroaktiv

Македонија

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до договорот за промена на името

Орце Костов
Портпаролот на Европската комисија изјави за „Euractiv“ дека Договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора да биде спроведен од „сите
Македонија

Еурактив за вчерашните избори во Македонија

А1он
Под наслов „Северна Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ откако националистите победија на претседателските и парламентарните избори“ порталот Еурактив објавува анализа за вчерашните