crna gora

Регион

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

А1он
Црногорското Министерство за надворешни работи прогласи за персона нон грата шестмина дипломати на Амбасадата на Руската Федерација акредитирани во Црна Гора. „Министерството за надворешни работи
Регион

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он
Црногорската полиција во престрелка уби напаѓач кој пукаше во нејзини припадници за време на истрага за бомбашки напад на куќа на полицаец во Подгорица, пишуваат
Регион

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

А1он
Мнозинството пратеници во црногорскиот парламент – 41, потпишаа предлог за поведување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го прекршил Уставот и го доставија
Регион

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

А1он
Мнозинство пратеници во црногорското Собрание писмено го информираа претседателот на државата Мило Ѓукановиќ, дека е постигнат политички договор Миодраг Лекиќ да биде мандатар за состав
Регион

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

А1он
Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ и предложи на претседателката на Собранието Данијела Ѓуровиќ да се скрати мандатот на Парламентот, истакнувајќи дека не може да
Регион

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он
Дипломатот од кариера Бикс Алиу е кандидат на претседателот Џо Бајден за нов американски амбасадор во Црна Гора, објави во петокот Белата куќа. Алију е
Регион

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

А1он
Денеска истекува рокот до кога претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, треба да го соопшти името на мандатарот за состав на новата влада, по предлог
Регион

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он
Готвење во покриен сад, некористење лифт, префрлување на ЛЕД осветлување се дел од препораките на Владата на Црна Гора за намалување на потрошувачката на електрична
Регион

Почина поранешниот претседател на Владата на Црна Гора

А1он
Вуковиќ почина на 68-годишна возраст, а ќе биде погребан на 16 септември. Миодраг Вуковиќ, долгогодишен функционер на Демократската партија на социјалистите (ДПС), почина на 68-годишна
Регион

Ѓукановиќ почнува консултации за мандатар на нова црногорска Влада

А1он
Црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ, денеска ќе ги почне консултациите со претставниците на парламентарните партии за мандатарот за состав на новата влада. Како што соопштија од