brasno

Економија

(ВИДЕО) Се потроши брашното во маркетите – Граѓаните ќе месат додека пекарите не донесат евтин леб

Орце Костов
Трет ден во продавниците не се испорачува бел и полубел леб откако Владата донесе одлука да се замрзне цената на 33 денари, па граѓаните чекајќи
Економија

Владата ја продолжи забраната за извоз на пченица и брашно

А1он
Владата на денешната 31 седница, го продолжи рокот на Одлуката за ограничување на извозот на одделни стоки донесена на 26-тата седница од 11 март, со
Економија

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он
Лебот, зејтинот и брашното тип 400 од денеска се продаваат без профитна маржа во маркетите, информираше на денешниот брифинг со претставници од медиумите министерот за
Економија

Извозниците на брашно од пченица и наполица ќе мора да остават 30% од производството за домашниот пазар

А1он
Владата донесе одлука за ограничување на извозот на пченица и наполица и брашно од пченица и наполица, со која на правните и физичките лица кои
Економија

Трипуновски: Не смее да се дозволи извоз на брашно

А1он
Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски, коментирајќи ја одлуката на Министертсвото за економија донесена денеска по средбата со мелничарите, на својот фејсбук
Економија

НФФ: Одлуката за брашното избрзана, барањето на мелничарите да го разгледа Потсекторската група во МЗШВ

А1он
Измените на Уредбите да се носат во координација и комуникација со Министерството за земјоделство, преку претходно разгледување во рамки на Постекторската група за житни култури
Економија

Застој во мелничката индустрија поради фиксираните цени, трговците продаваат српско брашно

А1он
Намерно или ненамерно уништување на мелничката индустрија, една од малкуте што работи во моментов, што дава плати и плаќа придонеси и даноци. Вака млинарите ја