bosna i hecegovina

Регион

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа прес-конференција во пресрет на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО. На средбата ќе
Регион

Додик: БиХ е нереална држава, Република Српска еден ден ќе биде независна

А1он
Во пресрет на состанокот со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, членот на босанското Претседателство, Милорад Додик во телевизиско интервју зборуваше политичките односи во Босна и
Регион

Нови 1211 заболени, 20 починати од коронавирус во Босна и Херцеговина

А1он
Во Босна и Херцеговина починале 19 пациенти заразени со коронавирусот во последново деноноќие во кое новозаболени се 1200 лица потврдува заводот за јавно здравје. Од
Регион

Прв смртен случај од Ковид-19 во БиХ

А1он
о Босна и Херцеговина денеска беше потврден првиот смртен случај од новиот коронавирус. Станува збор за жена од Бихаќ. Директорот на кантоналната болница „Д-р Ирфан
Регион

За половина година од БиХ заминале 30 илјади лица за да работат во странство

А1он
Организацијата за одржливо враќање објави дека само од почетокот на оваа година 30 илјади луѓе ја напуштиле Босна и Херцеговина. Претседателката на Унијата за одржливо
Регион

Босанските власти предупредуваат на опасност од поплави

А1он
Сите служби на Босна и Херцеговина задолжени за заштита и спасување од денеска се ставени во состојба на зголемена готовност, поради опасност следната недела земјата
Регион

Мета на средба со Додик и Џаферовиќ

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета оствари средба со претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик и членот на претседателството Шефик Џаферовиќ, кои во Тирана