berzi

Економија

Индексите на европските берзи бележат раст во претходните четири дена

А1он
Европските берзи растат четврти ден по ред на очекувањата дека пандемијата на коорнавирусот наскоро може да го губи здивот. Вниманието на инвеститорите, истовремено, е фокусирано
Економија

Пад на акциите на Волстрит по изјавата на Трамп за епидемијата

А1он
Трите главни индекси на Њујоршката берза забележаа пад за повеќе од 4,0 проценти синоќа, по предупредувањето на американскиот претседател Доналд Трамп за можна голема смртност
Економија

Коронавирусот ги разорува светските берзи, „избришани“ 15 билиони долари

А1он
Земјотресот на светските пазари на капитал и стоки, заради пандемијата на коронавирусот, трае веќе три месеци и ја предизвика, веројатно, најразурнувачката распродажба на активи уште
Економија

Ковид-19 предизвика најголем пад на акциите во историјата на европските пазари

А1он
Европските акции денеска забележаа пад од 11,5 отсто, најголем за еден ден во историјата на тргувањето, со оглед на тоа дека инвеститорите се вознемирени од
Економија

Азиските берзи потонаа откако цените на нафтата се во слободен пад

А1он
Азиските берзи потонаа утрово, откако цените на нафтата се во слободен пад како резултат на стравувањата дека глобалната економија, ослабена од вирусна епидемија, може да