badnik

Македонија

Дебар ги празнува божикните празници

А1он
Иако се помалубројни, православните жители на Дебар, кои сега се само стотина, продолжуваат со традициите наследени од дедовци и прадедовци. Синоќа, во паркот во населбата
Македонија

Православните христијани го слават Бадник

А1он
Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред
Македонија

Пожарникарите апелираат: Бадникарските огнови носат опасност

А1он
Граѓаните мора да се екстремно претпазливи со бадникарските огнови при вечерашната прослава, препорачуваат од Противпожарниот сојуз. Секој помал оган може да прерасне во пожар кој