badnik

Македонија

Традиционално берење бадникови гранчиња на Водно

А1он
Традиционално, на падините на Водно во месноста Говрлевска Краста каде што се наоѓа Бадникарската шума, членовите на Одборот за одбележување на Бадник и граѓани на Скопје денеска
Македонија

В недела на Краста ќе се берат бадникови гранчиња

А1он
Традиционално, на 28-ми декември во недела, од падините на Водно, во месноста Говрлевска Краста каде што се наоѓа Бадникарската шума, членовите на Одборот за одбележување на Бадник
Македонија

Претставени кумот и здравичарот за Бадник 2015 година

А1он
Кум на 23-тата прослава на Бадник ќе биде Сашо Џиковски, а здравичар Благоја Анчевски, соопшти денеска на прес-конференција Граѓанското здружение „Одбор за традиционална прослава на
Македонија

Одборот за прослава на Бадник ќе ги претстави годинашните кум и здравичар

А1он
Одборот за традиционалната прослава на Бадник во Скопје денеска ќе ги претстави годинашните кум и здравичар. Оттаму велат дека се е подготвено за претстојните бадникови
Македонија

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божик

А1он
Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм
Македонија

Г.г. Стефан: Повеќе ни треба духовна преобразба, отколку промена на календарот

А1он
Ставот на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија е јасен и претставен – нема потреба за промена на календарот и  на досегашната наша
Македонија

Палење бадникарски огнови

А1он
Во пресрет на утрешното празнување на Бадник, верниците во сите населени места вечерва палат бадникарски дрва. Општина Карпош традиционално организира прослава со палење Бадников оган
Македонија

Скопјани традиционално на заедничко бадникување

А1он
Со бадниковата химна и подигање на новото бадникарско знаме в понеделник пред платото на Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ ќе се одржи 22-то традицонално скопско бадникување, што го