albanska vlada

Регион

Албанија за воспоставување систем за цивилна заштита ќе потроши 30 милиони евра

А1он
Албанската Влада донесе одлука за воспоставување систем за цивилна заштита, за што ќе потроши 30 милиони евра, кредит обезбеден од Италија. Министерот за одбрана Нико
Регион

Албанскиот Парламент ги изгласа новите министри Џачка и Пелеши

А1он
Албанскиот Парламент, на вонредна седница доцна попладнево ги изгласа уредбите на претседателот Илир Мета за смени во кабинетот на премиерот Еди Рама. Со 95 гласа
Регион

Олта Џачка нова шефица на албанската дипломатија, Нико Пелеши министер за одбрана

А1он
По оставката на овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, на негово место експресно доаѓа Олта Џачка, досегашната министерoка за одбрана, а
Економија

Албанската Влада се задолжи со еврообврзница од 500 милиони евра

Албанската Влада преку издавање еврообврзница на меѓународниот пазар ја задолжи државата со 500 милиони евра. Парите ќе се користат за финансирање на Буџетот и за