abolicija

Видео Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

А1он
„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување
Македонија

Хојт Ји: Итно и целосно да се укине аболицијата

А1он
Со одлуката за аболиција од 12 април донесена од претседателот на државата се поткопува владеењето на правото и принципот на одговорност. Оваа аболиција не само
Македонија

Условна затворска казна за демонстрантот кој учествуваше на протестите против аболицијата на Иванов

А1он
19-годишниот Борјан Е. доби три месеци условна казна затвор, ако во наредната година направи друго кривично дело. Борјан е демонстрантот кој учествуваше на протестите против
Македонија

Лазарова-Трајковска: Одлуката за помилување на претседателот е невообичаена

А1он
Судијата во Европскиот суд за човекови права Мирјана Лазарова-Трајковска смета дека одлуката за општата аболиција на 56 лица од страна на претседателот Ѓорге Иванов е
Македонија

(ВИДЕО) Герила акција во Скопје за европратеничката Петир: Дали во ЕУ аболицирате криминалци?

А1он
Пред ресторанот „Пелистер“, каде се одржуваше средба на европратеничката Маријана Петир со жени политичарки, герила акција направија активистите на Шарената револуција. Тие пред ресторанот дојдоа
Македонија

Албански опозициски партии: Поништување на аболицијата и одложување на изборите

А1он
„Во време кога човековите права и слободи се сериозно повредени, кога демократијата и гласот на граѓанинот се заробени од владејачките партии и кога уставно-правниот систем
Македонија

Тодоровиќ: Ниту сум барал, ниту ја прифаќам одлуката за аболиција

А1он
„Изразувам големо изненадување, во врска со одлуката за помилување-ослободување од гонење, без спроведување на постапка, донесена од Претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, за која дознав