8 septemvri

Македонија

ВИДЕО: Премиерот Ковачевски на церемонијата на одликување со ордени по повод 8 Септември во вила Водно

А1он
По повод чествувањето на Денот на независноста – 8 Септември, владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска присуствуваше
Култура

Културните институции со отворен влез и изложби во чест на Денот на независноста – 8 Септември

А1он
Големиот државен празник Денот на независноста – 8 Септември, се одбележува со низа пригодни манифестации, меѓу кои и изложби и отворени врати на културните установи,
Македонија

ВИДЕО: Пендаровски ги одликуваше македонските спортисти по повод 8 Септември – Денот на независноста

А1он
Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Северна Македонија, на свечена церемонија денеска ги одликуваше македонските спортисти Оливера Наковска
Спорт

Ордени „8 Септември“ за четворицата македонски освојувачи на медали од олимписки и параолимписки игри

А1он
Претседателот Стево Пендаровски утре (четврток, 8 септември 2022 година) по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија, 8 Септември, на свечена церемонија ќе одликува
Македонија

(ВИДЕО) „Обединети во слободата“ е мотото под кое Владата ќе организира прослава за 8 Септември

А1он
„Обединети во слободата“ е мотото под кое ќе биде организрано одбележувањето на Денот на независноста – 8 Септември информраат од Владата на Република Македонија. Централната
Македонија

ВИДЕО: Орден „8 Септември“ за првиот претседател на Собранието Андов и пратениците во мандатниот период од 1990 – 1994 година

А1он
Претседателот Стево Пендаровски со орден „8 Септември“ денеска ги одликува Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско Собрание, како и пратениците во Собранието на Република
Македонија

Започна одбележувањето на 30-годишнината од независноста, оддадена почит на поранешните претседатели Глигоров и Трајковски

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и бројни други делегации претпладнево положија венци свежо цвеќе на вечните почивалишта на поранешните претседатели на државата Киро Глигоров
Македонија

Ќучук: С. Македонија стана успешен модел за мултиетничка коегзистенција и фактор на стабилност на Западен Балкан

А1он
Специјалниот известувач во Европскиот парламент за Северна Македонија, Илхан Ќучук упати честитка до граѓаните по повод Денот на независноста посочувајќи дека нашата земја стана успешен
Македонија

Македонија одбележува 30 години независност

А1он
Здравствени работници, спортисти, пожарникари, полицајци и војници, рудари, земјоделци, волонтери на Црвен крст, извидници, како и националните ансабли и културно-уметничките друштва денеска ќе продефилираат во
Македонија

Повик за регистрација на публика на манифестацијата 8 Септември – 30 години независност

А1он
Владата ги поканува граѓаните на Република Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста, која