Зошто Ирвинг го носи бројот 11?

Од:

Кајри Ирвинг е еден од најдобрите плејмејкери во НБА лигата. Ирвинг во лигата влезе во 2011 година, кога беше избран како прв пик на драфтот од страна на Кливленд Кавалирс.

НБА кариерата ја започна со бројот 2 на грбот. Шест сезони во Кливленд ја носеше „двојката“.

Реши да го смени бројот кога се пресели во Бостон Слетикс. Тогаш го одбра бројот 11, а истито број го задржа и во Бруклин Нетс.

Новинарката Ешли Шахамади за време на преносот на натпреварот помеѓу Бруклин и Шарлот, откри зошто Кајри го носи на грбот бројот 11.

„Кајри е роден во 1 час и 11 минути, неговиот татко го носел бројот 11 кога играл на колеџот во Бостон. Неговото име и презиме има точно 11 букви. Буквата К е 11. во абецедата. Тој одиграл точно 11 натпревари на универзитетот Дјук поради повредите, па беше избран на драфтот во 2011 година како прв пик во првата рунда. Тој исто така ја мина границата од 11.000 поени во НБА на 11. март“.

Би можело да ве интересира

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот

Познати се тројцата полуфиналисти на Истокот во плејофот во НБА лигата

А1он

Тренерот на Минесота опериран – незивесно дали го пропушта стартот на серијата против Денвер

Предраг Петровиќ

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите