Зидан ќе биде следниот селектор на „петлите“, убедени се во Франција

Од:

Претседателот на Француската фудбалска федерација, Ноел Ле Гре изјави дека Зинедин Зидан е приоритет број еден за заменик на францускиот селектор Дидие Дешан. Зизу и друг пат беше поврзуван со позицијата, но потоа се врати во Реал Мадрид.

Денот кога Дидие ќе одлучи да си замине или ќе истече неговиот договор, Зидан е човекот за работата. Секако, сè додека е слободен. Дешан ќе биде и во Катар, а потоа ќе видиме, изјави шефот на Француската федерација.

Дешан, кој го постави своето име во историјата, откако стана светски шампион со Франција како капитен во 1998 година и како тренер во 2018 година, ја предводи репрезентацијата на својата земја од 2012 година, а исто така успеа да стигне до сребрените медали на домашниот европски шампионат во 2016 година. Претходниот договор на Дешан истекуваше по завршувањето на ЕП 2020, но тој ќе добие шанса да ја води Франција и на Светскиот куп во 2022 година.

Дешан и Зидан го освоија трофејот заедно како играчи на СП во 1998 година, а во 2018 година Дидие го однесе тимот на врвот на светот и како ментор. Зидан, од друга страна, во својот прв престој во Реал Мадрид има освоено три последователни титули во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

Зидан не загуби ниту едно од деветте финалиња со Реал

Ана Ололовска

Зидан: Нема да биде неуспех ако не освоиме ништо во 2020 година

А1он

Средбата меѓу Зидан и Погба ги обнови гласините

Ана Ололовска

Зидан: Не сум го понижл Бејл, тој не сакаше да игра

Ана Ололовска

Зидан по ремито со Леганес: Следната сезона Реал ќе биде многу подобар

Ана Ололовска

Зидан: Во Реал има многу играчи кои можат да донесат пари

Татјана Ташкова