Волф: Болидот на Ферари нема добар баланс

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, призна дека е изненаден од неспособноста на Ферари да бидат конкурентни во Гран-при на Кина минатиот викенд.

„Сребрените стрели“ ја постигнаа својата трета последователна двојна победа за сезоната, што не беше мало, но веројатно пријатно изненадување за Хамилтон и Ботас.

– Очекував нивната предност на правците да создаде проблеми, особено со отворено задно крило. Меѓутоа, се покажа дека тие се далеку.

Нашиот излез од 13-тиот свиок беше многу добар и тука успеавме да направиме одредена разлика, која така и не успеаја да ја намалат.

Се разбира, ние сме изненадени, но очигледно им недостасува рамнотежа меѓу правците и свиоците. Наоѓањето на таков баланс е природно тешко, но можеби победивме поради тоа, бидејќи нашиот автомобил беше подобро избалансиран, изјави шефот на Мерцедес

Би можело да ве интересира

Прост: Грешките на Фетел можеби се должат од недостаток на мотивација

Биното се повлекува како технички директор на Ферари

Ред Бул ги урна сите брзински рекорди на Ф1 трката во Силверстон

Хонда ќе се израмни со Мерцедес со следната надградба

Ана Ололовска

Фетел ќе го загуби статусот на број еден во Ферари

Еди Џордан: Хамилтон ќе оди во Ферари, Фетел и Верстапен ќе возат за Мерцедес