Нико Розберг бара промени во Формула 1

Од:

Поранешниот светски првак во Формула 1, Нико Розберг, се заложи за промени во натпреварувањето, по бројните контроверзи за време на трките сезонава во борбата за шампионската титула.

dobivaj vesti na viber

Шампионот во Формула 1 сезонава беше одлучен во последната трка во Абу Даби, кога возачот на Ред Бул, Макс Верстапен ја освои титулата, откако во последниот круг го мина Луис Хамилтон по контроверзна одлука на организаторите на трката.

Светскиот првак од 2016 година посочи оти претседателот на Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) Мохамед Бен Сулајем и неговиот тим сега имаат можност да воведат промени.

– Спортот мора да напредува. ФИА мора да ги заостри правилата, за да немаме бескрајни дискусии во иднина и толкувања а правилата. Мораме да се ослободиме сите вакви дискусии во иднина и тоа е важно, изјави Розберг за британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

ВИДЕО: Инцидент на Шумахер помладиот во Монако – болидот преполовен

ВИДЕО: Тежок судар на синот на Михаел Шумахер на Ф1 трката во Саудиска Арабија

Лекер и Ферари триумфално влегоа во новата Формула 1 сезона