Еклстоун: Нема луѓе како Раиконен во Ф1, сите станаа како роботи

Од:

Поранешниот извршен директор на Формула 1, Берни Еклстоун, модерните пилоти ги гледа како роботи кои не можат да се споредат со светскиот шампион од 2007 година Кими Раиконен, кој се пензионираше минатата година.

dobivaj vesti na viber

– Како личност, Кими е само одлично момче. И како тркач … тој е вистински тркач! Такви луѓе се потребни. Тој брка и не се грижи многу за мислењата на другите луѓе. Наместо тоа, тој им го дава своето мислење. Денес има малку луѓе како Кими, всушност нема. И тоа е проблемот. Сите станаа како роботи: слушаат и прават што им се кажува, а не постапуваат како што им одговара, потенцира Еклстоун.

Кими Раиконен е последниот возач кој на Ферари му ја донесе шампионката титула. Тој на Формула 1 патеки беше 19 сезони. Поради неговиот карактер го доби прекарот „Ајсмен“.

Би можело да ве интересира

Порше ќе купат 50 отсто од Ф1 тимот на Ред бул

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

„Би примил куршум за Путин“ – поранешниот прв човек на Формула 1 се уште му се восхитува на рускиот претседател

ВИДЕО: Инцидент на Шумахер помладиот во Монако – болидот преполовен

ВИДЕО: Тежок судар на синот на Михаел Шумахер на Ф1 трката во Саудиска Арабија

Лекер и Ферари триумфално влегоа во новата Формула 1 сезона