Во Париз затекнати од Меси: Аргентинецот ќе остане во ПСЖ, ама под одреден услов

Од:

Лионел Меси е фудбалер на Пари Сен Жермен само уште три месеци, а во Париз прават се за продолжување на соработката. Меси има понуди да ја продолжи кариерата во Саудиска Арабија, Аргентина, САД, но и да се врати во Барселона, но во најдобра преговарачка позиција е ПСЖ, кој веќе подолго време разговара со најдобриот светски фудбалер. и се надева дека ќе може да го задржи на „Паркот на принцот“ и покрај тоа што повторно нема да ја освои Лигата на шампионите.

На крајот, проблемот се парите, бидејќи француските медиуми пишуваат дека Лионел Меси побарал огромна сума пари за да остане во Париз, што не го очекувале од Аргентинецот кој влезе во 36 година и не е моќен како некогаш.

„Нема да биде лесна задача. Меси во преговорите и дава приоритет на понудата на Париз, но постави два услови за продолжување на договорот. Прашање е само како на тоа ќе реагираат челниците на клубот..“, пренесуваат француските медиуми и посочуваат дека Меси барал дури 40 милиони евра по сезона (колку што има сега), но и услов секогаш да има место во стартниот состав на Пари Сент Жермен, без разлика кој и да е тренер.

Меси го прави тоа затоа што сака да остане во форма бидејќи планира следната година да ја игра Копа Америка со Аргентина“, го пренесуваат медиумите барањето на Аргентинецот кој не треба да се грижи за такви работи.

Се шпекулира дека и Килијан Мбапе и Нејмар летово ќе го напуштат Пари Сен Жермен, па тоа би му отворило простор на клубот да му плати на Лионел Меси, но тоа е најстариот играч од „ударното трио“. Да потсетиме, Меси во Париз одигра 65 натпревари и постигна 29 гола и асистираше на уште 32, а освои само два купа – титулата во домашното првенство и францускиот Суперк.

Би можело да ве интересира

Меси го напушти теренот повреден, по него сета публика си замина

Предраг Петровиќ

Телохранителот на Меси месечно заработува цело богатство

Предраг Петровиќ

Пристигна пред само два месеци и не сака повеќе да игра за ПСЖ

Мбапе се врати во првиот тим на ПСЖ

ВИДЕО: Се испотепаа пред стадион поради Меси, маж и жена со тупаници против двајца мажи

Рокот што ПСЖ му го даде на Мбапе истекува денеска

Предраг Петровиќ