ВИДЕО: Мајстории на Меси на отворањето на новата сезона

Од:

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси (36) со одлична партија на отворањето на сезоната во МЛС го предводеше Интер Мајами до победа од 2:0 над Реал Солт Лејк.

За клубот на Бекам дебитираше и пријателот на Меси, Луис Суарез, а токму двајцата поранешни соиграчи од Барселона одиграа акција по која Диего Гомез го постигна вториот гол за Мајами.

Веќе во шестата минута Меси предизвика овации кога се ослободи од двајца противници со тоа што еднаш му ја турна топката низ нозе, а потоа во нова акција го постави првиот сезонски гол во МЛС.

Неговиот следен мајсторски удар стана хит на социјалните мрежи кога кон крајот на првото полувреме во налет од десната страна го мина противникот и се упати кон средината на теренот.

Сепак, на работ од шеснаесетникот налета на противнички играч кој беше повреден и се грчеше на тревата, а потоа следеше магијата на Меси.
Тој го мина повредениот противник префрлајќи ја топката, па се ослободи од друг ривал, но потоа трет го спречи во шутот.

Последниот голем потег го направи Меси во финишот на мечот, кога ја внесе топката во опасната зона, одбивајќи го налетот на противниците, а потоа му додаде на Суарез, кој потоа асистираше за голот.

Би можело да ве интересира

Шпански медиуми: Меси ја изневерил сопругата со новинарка која ја следи репрезентацијата

Откриени резултатите-познато кој годинава ќе ја освои Златната топка

Главниот услов за враќање на Меси во Барселона е исполнет, одлуката останува на него

Меси го напушти теренот повреден, по него сета публика си замина

Предраг Петровиќ

Телохранителот на Меси месечно заработува цело богатство

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Се испотепаа пред стадион поради Меси, маж и жена со тупаници против двајца мажи