Откриени резултатите-познато кој годинава ќе ја освои Златната топка

Од:

Откриен е добитникот на Златната топка за 2023 година! „Официјално е, Лео ја освои Златната топка во 2023 година. Осмата Златна топка мора да му биде последна, денес му беше кажано“, напиша семејниот пријател на Лионел Меси, Алесандро Досети.

Иако замина да игра во МЛС за Интер Мајами, кој не стигна ниту до плеј-офот, фантастичниот Аргентинец најверојатно ќе ја добие Златната топка поради Мундијалот. Одигра фантастично и сега го одведе својот тим до самиот крај.

Ако тоа се случи, Меси само ќе го подобри рекордот што веќе го држи. Досега има освоено пет Златни топки, а и Кристијано Роналдо е на листата со пет освоени трофеи. Веројатно најголем противник му е Ерлинг Холанд, кој со Манчестер Сити ги освои Премиер лигата и Лигата на шампионите, но неговата Норвешка не се ни пласираше на Светското првенство.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мајстории на Меси на отворањето на новата сезона

Шпански медиуми: Меси ја изневерил сопругата со новинарка која ја следи репрезентацијата

Главниот услов за враќање на Меси во Барселона е исполнет, одлуката останува на него

Меси го напушти теренот повреден, по него сета публика си замина

Предраг Петровиќ

Телохранителот на Меси месечно заработува цело богатство

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Се испотепаа пред стадион поради Меси, маж и жена со тупаници против двајца мажи