Вардар повторно лидер во Првата лига

Актуелниот македонски фудбалски шампион Вардар вечерва успеа да се врати на лидерската позиција на табелата во домашното првенство откако го искористи киксот на ривалот Хоризонт Турново и со 3-1 славеше над Ренова.

Претходно досегашниот лидер Хоризонт Турново одигра само 1-1 против Шкендија на домашен терен. Зоран Балдовалиев во 70. минута им обезбеди водство на домаќините, но една минута подоцна гостите од Тетово изедначија преку Елмедин Реџепи.

„Црвено-црните“ беа свесни дека по киксот на Хоризонт имаат шанси за врвот, па победникот на националната арена „Филип Втори“ беше решен уште во првиот дел, во кој поведоа со 3-0. Шампионите со двата гола на Костовски (4’ и 10’) го најавија славјето, а точка стави Петров со погодокот во 41. минута.

Честа на гостите ја спаси Емини си голот во 53. минута за конечни 3-1.

Вардар со денешната победа има 58 бода, еден повеќе од досегашниот лидер Турново. На третото место се наоѓа Металург со вкупно 52 бода, но „металурзите“ имаат и натпревар помалку, оној што ќе го играат утре на домашен терен против Напредок.

Двојки за утрешните средби од 29. коло: Брегалница – Тетекс, Металург – Напредок, Пелистер – Силекс и Работнички – Дрита.